הריון ולידה

רצפת האגן בתקופת ההריון

תקופת ההריון היא תקופה משמעותית מבחינת השפעתה על שרירי הבטן ושרירי רצפת האגן. בתקופה זו, רצפת האגן ודופן הבטן נחלשות מעצם ההריון עצמו (העומס המיכאני המתווסף של כובד הרחם ותכולתו אשר על רצפת האגן והבטן לשאת) וכן בשל נוכחות פרוגסטרון ורלקסין = הורמונים שתפקידם "לרכך" רקמות רכות על מנת לאפשר לרקמות דופן הבטן "להכיל" את ההריון ולאפשר בבוא העת מעבר עובר דרך רצפת האגן. רקמות החיבור באזור רצפת האגן ודופן הבטן נמתחות, ועלולות גם להיקרע (רקמת חיבור שנקרעת אפשר לתקן רק באופן ניתוחי, אם בכלל) בנוסף, גם הלחץ הנגרם על עצבי רצפת האגן בשלבים המתקדמים של ההריון, אשר נלחצים בין ראש העובר לעצם האגן של האם, יגרום להם נזק מסוים שימנע מהם לחזור למצבם הראשוני (כמו לפני הריון ולידה ראשונים). "הכלל" מבחינת רצפת האגן ודופן הבטן- ככל שהאישה תחווה יותר הריונות, של עוברים גדולים יותר, ולידות ארוכות יותר או התערבותיות יותר (ואקום\מלקחיים) – כך גדל הסיכוי לפגיעה ברצפת האגן.

כאבי גב בהריון

כאבי הגב בהריון נובעים מכמה סיבות (כולן יחד): 1. העובדה שקו הכובד של הגוף משנה את מיקומו בשל הבטן הגדולה – חל יותר עומס על עמוד השדרה. 2. ברקע – הורמונים שמרככים את כל הרצועות והרקמות בגוף, כך שהרקמות התומכות גמישות יותר ומקנות פחות ייצוב. 3. מפרקי האגן יכולים להקרין גם הם כאב, שלפעמים נדמה שמקורו בגב (אבל בעצם בא בגלל מפרקי האגן) – גם שם זה קורה בשל תנועת יתר במפרקים שבנורמה אין בהם יותר מידי תנועה, על רקע ההורמונים מרככי הרקמות. 4. השרירים של המערכת המייצבת (שרירי הבטן ורצפת האגן) חלשים יותר מהנורמה שלהם כי הם לא באורך הפיזיולוגי שלהם וגם הם "נהנים" מההורמונים המרככים. באשר לכאבים שמקורם במפרקי האגן – מקור הכאב הוא בגמישות יתר במפרקי האגן הנגרמת בשל הורמוני ההריון (רלקסין ופרוגסטרון) שתפקידם לרכך את כל רקמות הגוף כדי לאפשר את "הכלת" ההריון (הכל נדחק לצדדים, הרקמות נמתחות וכד') הללו (שאינם מבדילים בין רקמות החיבור של הבטן, או הרצועות המייצבות את הקרסול…) מרככים גם את מפרקי האגן (מתוך כוונה טובה…כי אז האגן יכול להגדיל את היקפו בשעת הלידה ולאפשר יותר מרחב לראש העובר). הכאב הזה מאוד שכיח בקרב נשים הרות, אפילו ממש מתחילת ההריון (כי ההורמונים מופרשים ממש מתחילתו). תנועתיות היתר הזו שנגרמת במפרקים מפעילה יותר מתח על הרצועות המייצבות את המפרק והללו גורמות הרבה כאב, שיכול גם להקרין לפעמים לאורך הרגל כולה ולהטעותנו לחשוב שזו פריצת דיסק או משהו דומה. אין לכאב במפרקי האגן השלכות על מהלך הלידה, פרט לעובדה שלפעמים יש יותר רגישות אחרי הלידה, אך הוא מחלים לאט אחרי הלידה.

מה לעשות כדי לעזור לכאב באזור האגן והגב במהלך ההריון?

קיימות טכניקות של הפיזיותרפיה לטיפול במפרקי האגן עוד בזמן ההריון (זהו טיפול שמתבצע באופן פרטני), טכניקות אלו באות לעודד את המערכת השרירית התומכת במפרקי האגן, ויכולות להביא להקלה משמעותית. דברים נוספים שביכולתם להקל: חגורת אגן. מבחינה התנהגותית: להימנע (ככל שניתן) מפעולות המערבות גזירה על מפרקי האגן – פעולות כאלו הן פעולות בהן רגל אחת פה ואחת שם – למשל כמו בעליית מדרגות, לישון עם כרית בין הרגליים – (מוריד מהעומס על מפרקי האגן). במקרים של כאב קשה מאוד, כאשר יש קושי ממשי בניוד (הליכה) שוקלים שימוש בהליכון להורדת עומס מן המפרקים, או במקרים קשים מאוד-מאוד – אפילו שימוש בכיסא גלגלים לצורך ניוד.

כאבים בעצם החיק (פוביס סימפיסיס) \ סימפיזיוליזיס

סימפיזיוליזיס היא תנועתיות יתר במפרק הסימפיסיס פוביס, המפרק הקדמי בטבעת האגן, על רקע של הורמוני ההריון (רלקסין ופרוגסטרון) הגורמים ריכוך ברצועות וברקמות המייצבות את המפרק (וגם את כל יתר המפרקים בגוף). הכאבים הללו באזור המפשעה, או כאבים במפרקי האגן האחוריים בזמן ההריון הם דבר שכיח מאוד. ההנחיות לגבי הקלה על הכאב מופיעות תחת "כאבים במפרקי האגן והגב".

האם חיזוק של שרירי האגן עוד לפני כניסה להריון מבטיח לי שלא תהיינה לי בעיות בריחת שתן ועוד?

את רצפת האגן צריך לתרגל בתרגול יומיומי, כל החיים, בלי קשר להריון. חיזוק רצפת האגן לפני ההריון אינו מקנה לך "תעודת ביטוח" לזה שלא תהיינה בעיות. אבל, אם תהיי מודעת ותתרגלי את רצפת האגן שלך, תגיעי עם שרירים מיומנים יותר, וחזקים יותר, כך שגם אם תחלש, לפחות נקודת ההתחלה שלך היתה טובה יותר. לאישה שמתרגלת באופן שגרתי, קל יותר לזהות את פעולת השריר ולהתחיל לתרגלו בקלות יחסית, אחרי הלידה. כוח שרירי רצפת האגן תורם גם ללידה עצמה, משום שעל שכבת השריר הפנימית מבצע העובר את הסיבוב הפנימי שלו לקראת היציאה, ואם שכבת שריר זו חלשה ורפויה, הוא יתקשה לבצע את הפעולה הזו, ויתכן שיאלצו לעזור לו באופן התערבותי (ואקום, מלקחיים).

האם יש טעם לפנות לטיפול פיזיותרפי גם בשבוע מתקדם של ההריון?

אין בעיה עקרונית בתרגול של רצפת האגן ושרירי היציבה במהלך ההריון – נהפוך הוא, בתקופת ההריון וסביב הלידה יש חשיבות רבה לכך, עקב ההחלשות שעוברת רצפת האגן בהשפעת הורמוני ההריון והשפעות הלידה עצמה. כמובן שאם מסיבה כלשהי הרופא אסר עליך את התרגול (נדיר) יש למלא אחר הוראותיו. ככל שתקדימי לזהות ולעבוד עם השרירים כך טוב יותר – כי אחרי הלידה, המקום יחלש עוד יותר בצורה משמעותית ובאופן עקרוני – ככל שתגיעי לשיקום עם שרירים חלשים יותר, כך יהיה יותר קשה לשקם. בנוסף – תקבלי הדרכה לגבי אורח חיים נכון ושימוש נכון בגוף, כדי להפחית באופן מיידי נזקים שאולי את גורמת לגופך (לדוגמא: לחיצה בשירותים) וכן הדרכה להכנה ללידה – ללמדך את כל התנועתיות והתנוחות שמטרתן, בין היתר, לשמור על רצפת האגן בלידה.

דליפת שתן וחולשת רצפת האגן בהריון

אירועים של בריחת שתן בסיטואציות של הריון ולאחר לידה אינן מקרה נדיר, ולצערנו אפילו די שכיח. מה שיותר שכיח ואפילו יותר מצער, זו העובדה שנשים מתביישות לפנות בנושא לרופא שלהם, ולפעמים גם כשכבר פונות, לא זוכות לקבל הפניה לטיפול שורשי בבעיה. ראשית, חשוב להבין שהחלשה ברצפת האגן נגרמת כבר מעצם ה-ה-ר-י-ו-ן, וזאת בשל שתי סיבות עיקריות: האחת: נוכחות פרוגסטרון ורלקסין – הורמונים שתפקידם "לרכך" רקמות רכות (בין היתר כדי לאפשר בבוא העת מעבר עובר דרך רצפת האגן) פרוגסטרון נוכח גם אח"כ – בהנקה, ולכן אלו המניקות חשופות לאורך יותר זמן להשפעות הורמון זה (חלילה לא להבין מכך שלא להיניק, אך להיות מודעת לכך שרצפת האגן בתקופת ההנקה זקוקה ליותר תשומת לב). נכון שהרבה פעמים לאחר לידה המצב "משתפר", אבל זה נובע לרוב בגלל נוכחות הורמונלית שונה בגוף ולא בגלל "טיפול שורשי" של חיזוק רצפת האגן. הסיבההשניה: העומס המיכאני (כובדו של ההריון) על רצפת האגן. – מכאן שגם יולדות "קיסריות" אינן פטורות לגמרי… כמובן שאחר כך באה גם "תרומתה" של כל לידה ומתווספת לנזק המצטבר.

עיסוי פרינאום לקראת הלידה

עיסוי פרינאום – כדי שתושג יעילות בעיסוי פרינאום (יעילות = הכוונה היא, ליצור הרחבה של הפרינאום כך שיופחת הסיכוי לשימוש בחתך בפרינאום בלידה), יש צורך ביצירת מתיחה יעילה שתעבוד על המרכיב הקולגני שברקמות השריר. יש קושי להשיג מתיחה כזו במסגרת העיסוי הביתי בו בן הזוג יוצר את המתיחה עבור היולדת, משום שלרוב האנשים שאינם אנשי מקצוע, קשה להרגיש מהו גבול המתיחה וכד', בנוסף יש גברים שנרתעים מה"תפקיד" הגינקולוגי משהו, של להיות "המותח" – אלא אם כן עיסוי הפרינאום בא כחלק ממשחק מיני וזה בא ברוח טובה שמתאימה לשני בני הזוג. ליולדת המנסה לעשות לעצמה עיסוי – יש קושי מפני שאינה יכולה להגיע להרפיה אמיתית בשל המנח הנדרש ממנה כדי להגיע למקום פיזית, אינו מאפשר להיות רפויה. לסיכום – לא בלתי אפשרי, אך מורכב. המלצתי האישית היא לשימוש במכשיר ה"אפי-נו" שגם בעצם מאפשר עבודה עצמית של היולדת בקצב שלה, ללא תלות בבן זוג, גם עובד על מתיחה היקפית (מה שאי אפשר להשיג במתיחה ידנית), וגם (וזו בעיני גדולתו של המכשיר) מאפשר ליולדת להתאמן על לחיצה נכונה – כלומר, ללמוד להרפות את שרירי רצפת האגן ביחד עם תזמון נכון של שריר הבטן הרוחבי, תוך כדי שמשהו לא נוח נמצא בנרתיק.

תרגול לקראת לידה עם מכשיר האפי-נו

מכשיר האפינו מסייע מאוד בלימוד ההרפיה והלחיצה הנכונה. כיצד עובדים עם האפי-נו? – מחדירים את בלונית האפינו כשהיא מנופחת טיפ-טיפה (כדי שהיא תהיה קשיחה מעט) אל הנרתיק. מנפחים עד שמרגישים תחושת מ-ת-י-ח-ה אבל ל-א (!) כאב ול-א (!) שריפה. משאירים כ- 3 דקות במהלכן מתרגלים הרפיה (כי כשיש משהו לא נעים בנרתיק השריר מגיב בכיווץ הגנתי) אחרי 3 דקות מוסיפים עוד ניפוח קל, שוב עד תחושת מתיחה אך לא שריפה ולא כאב, וכך לומדים להרפות (כשמרפים רואים ירידה בלחץ בשעון הלחץ) אחרי 3 דקות נוספות שוב ניפוח קל עד לתחושת מתיחה, ובסוף מתאמנים על פליטת הבלון החוצה תוך הרפיה ותוך מתן תמיכה נגדית לבלון עם היד (כי ברגע שהוא מתחיל לנוע שוב יבוא הכיווץ ההגנתי של אי-הנוחות) וכך מוציאים אותו מאוד בהדרגה, תוך שמירה על רצפת אגן רפויה, נשיפת אויר, ולחץ ע"י שריר הבטן הרוחבי.

אפינו כאמצעי עזר לתרגול שרירי רצפת האגן

אין שום בעיה להיעזר במכשיר האפי-נו לתרגול של רצפת האגן, אלא להיפך, הוא יכול לשמש לעזר בתירגול (מדובר על המכשיר עם מד הלחץ), רק שחשוב לוודא קודם כל, שאת אכן יודעת באיזה כיווץ מדובר. במיוחד אם שרירי רצפת האגן שלך כבר חלשים, שכן אז, יותר קשה לזהות את עבודתם, וגם בתרגול כדאי לאפשר מנוחות ארוכות יותר בין הכיווצים ובין התרגולים, מה שמתאים יותר לאימון שריר חלש. למה חשוב לדעת לזהות? – כדי לא לשגות בפעולה ולנקוט בפעולה של דחיפה כלפי חוץ במקום כיווץ (האפינו מגיב ומראה עליה בלחץ גם כשעושים פעולה שגויה).

 

התאוששות וחיזוק רצפת האגן לאחר לידה

במהלך הלידה, חשופה רצפת האגן ללחץ ומתיחה משמעותיים. לעיתים יתווספו גם קרעים ספנטניים או חיתוך חיץ יזום (אפיזיוטומיה), הללו יגרמו לה לאבד עוד מכוחה. תקופת משכב הלידה, ואף מס' חודשים לאחריה המהווים את זמן ההתאוששות של רצפת האגן מן ההריון והלידה, קריטיים בחשיבותם לעתידה האורו-גינקולוגי של האישה. אמנם נוהגים להתייחס לתקופת משכב הלידה כ- 6 שבועות לאחר הלידה, אבל בפועל, זמן ההתאוששות של הרקמות השונות ברצפת האגן הוא ארוך הרבה יותר מזה. הספרות מדברת כיום על זמן של בערך חודשיים להתאוששות לעצב, שלושה חודשי התאוששות לשריר, ועוד כארבעה עד שישה חודשים

דגשים לגבי החזרה לפעילות אחרי הלידה:

תרגילים לרצפת האגן מיד לאחר הלידה

להימנע ככל שניתן מלחיצה בזמן מתן שתן או צואה. כדי להקל בזמן מתן שתן או צואה על כאב ברצפת האגן (עקב תפרים וכד') ניתן לתמוך עם כף היד (ועליה נייר טואלט או בד נקי) ברקמות רצפת האגן.

להתחיל בתרגול והפעלה של שרירי רצפת האגן מיד אחרי הלידה, לכווץ את השרירים, תוך כדי נשיפה, כפעולה מקדימה לפני כל מאמץ שמבצעים (שיעול, עיטוש, הרמת חפצים או תינוק וכד') וכשחוזרים להתעמל, לתת לרצפת האגן "להכתיב את הקצב" – כלומר: אם מרגישים במהלך תרגיל שרצפת האגן לא מצליחה להישאר בכיווץ – להפסיק את התרגיל. התאוששות של רקמות החיבור (כשבמניקות זה אפילו מתארך, בשל נוכחות פרוגסטרון בגוף).

חזרה לקיום יחסי מין לאחר הלידה

בתקופה שלאחר הלידה, על רקע רמות נמוכות של אסטרוגן, הגירוי המיני לוקח יותר זמן כי הגודש באזור השפתיים, והנרתיק הוא איטי יותר, ורמת הסיכוך של הנרתיק פחותה יותר. כל עוד האישה מניקה, העניין הנ"ל ממשיך להיות רלוונטי, וגם נוסף אליו דיכוי של החשק המיני על רקע הורמון האוקסיטוצין, שמופרש בשעת הנקה, ויוצר תחושה של רגיעה ודיכוי החשק המיני. מלבד רמות האסטרוגן הנמוכות, לפעמים נשארות גם "מזכרות" מהלידה, בדמות צלקות שהחלימו תוך יצירת הידבקות לרקמות סמוכות, או החלימו בצורה בולטת. במצב של כאב ברצפת האגן, שרירי רצפת האגן מגיבים בכיווץ הגנתי – אשר יכול להחמיר את הכאב מפני שיש יותר חיכוך ובכך אפילו לגרום קושי ממשי בחדירה. ניתן לסייע לכאבים ביחסי מין ע"י שימוש בחומרי סיכה דוגמת ky ג'ל (שקונים בכל בית מרקחת או חנות לאביזרי מין). כאשר יש כאבים על רקע של הצטלקות בעייתית של התפרים או כיווץ שרירי שלא מאפשר חדירה, ניתן לסייע על ידי טכניקות טיפוליות ע"י פיזיותרפיה לשחרור וריכוך צלקות, ולהרפיה של השרירים. התרחבות הנרתיק אחרי לידה, תיתכן גם בשל החלשות שרירים וגם בשל פגיעה ברקמות חיבור (או שניהם…). תחושת ההתרחבות הזו אמורה לפחות עם התרגול ועם ההתאוששות של המקום, וזאת בהנחה שלא היה נזק מסיבי לרקמות החיבור.

במצב בריחת שתן מיד אחרי הלידה

כדאי לדעת כי ברוב המקרים, איבוד השליטה המוחלט מסתדר ומשתפר תוך מס' ימים. הסיבה שמאבדים יכולת לשלוט על שתן מיד לאחר הלידה, היא הטראומה שעוברים העצבים המעצבבים את שרירי רצפת האגן במהלך הלידה (שכמובן ככל שהיתה ארוכה יותר, עם לחיצות ממושכות וכיוב' כך רב הנזק). אחרי הלידה, מתחיל תהליך של התאוששות של כל אחד מן המרכיבים ברצפת האגן – השרירים, העצבים ורקמות החיבור. ככל שהמקום יהיה פחות בצקתי ויותר "פעיל" (=הפעלה של השרירים) כך יהיה קל יותר לעצבים להתאושש, ולשליטה לחזור. מה לעשות בינתיים? א. לנסות ולבצע כיווצים של רצפת האגן – אפשר לנסות את מבחן עצירת השתן, ואפשר גם לנסות ולבצע כיווצים של פי הטבעת אם קל לך יותר לזהות כרגע את הכיווץ הזה. ב. להימנע בכל מחיר מלחיצות בשירותים (לא לתת צואה או שתן תוך כדי לחיצה) ג. להימנע ממאמצים (ככל שניתן – לא להרים דברים כבדים, לתת לאחרים לסחוב במקומך, ואם יש צורך להרים, לנסות ולבצע כיווץ מקדים של רצפת האגן לפני ובמהלך ההרמה) ד. לנסות ולהפחית בצקות באזור הן ע"י שימוש בפדים קרים ספוגים במגנזיום ("מלח אנגלי") והן ע"י ניסיונות לבצע כיווצים שיעודדו את ספיגת הבצקת, זרימת דם טובה יותר וריפוי מהיר יותר. ה. להימנע מלשבת על "גלגל ים" – (פעם הסבתות היו מביאות גלגל ליולדת כדי שתוכל לשבת כשרצפת האגן לא במגע ישיר עם משטח הישיבה, מתוך מטרה להקל על כאב התפרים) – אם כואב בתפרים יש לשבת על משטח רך אבל אחיד = כלומר: לא "לתלות" את רצפת האגן באויר, מבלי תמיכה.

טיפים שקשורים לרצפת האגן לתקופה שלאחר הלידה
  • הקפידי במיוחד על התרגול והשימוש היומיומי ברצפת האגן.
  • הקפידי על קימה ושכיבה נכונות (דרך גלגול על הצד) כדי להפחית את השימוש בשרירי הבטן האורכיים.
  • לאחר הלידה – התחילי בתרגול של שרירי רצפת האגן. תרגול זה יסייע להתאוששות מהירה יותר של העצבים, יסייע בהחלמה מהירה יותר של התפרים ובספיגה של בצקות מהאזור.
  • הימנעי מישיבה ממושכת בשירותים ובמיוחד מלחיצות (של שתן או צואה).
  • במצב של כאבים (בשל תפרים, בצקות וכיוב') שבי על משטח רך ואחיד (לדוגמא: כרית) ולא על גלגל. אם יש קושי לתת שתן או צואה עקב כאבים, השתמשי בכף ידך, עטופה בנייר טואלט, על מנת לתמוך ברצפת האגן בשעת התרוקנות. פעולה זו תאפשר להתרוקן תוך הפחתה ניכרת של הכאבים.
  • בתקופת משכב הלידה (6 שבועות ראשונים לאחר לידה) הימנעי ככל שאת יכולה ממאמצים, ואם בכל זאת עליך לבצע מאמץ, הקפידי על כיווץ מקדים של רצפת האגן לפניו ובמהלכו.
  • בתום 6 שבועות (8 שבועות לאחר ניתוח קיסרי) – חזרי בהדרגה לפעילות הגופנית השגרתית שלך, כשרצפת האגן "מכתיבה" את קצב החזרה.