גברים

מה? גם לגברים יש רצפת-אגן? כל מי שהתעניין אי פעם במקצוע בו אני עוסקת "הופתע" לגלות שגם לגברים יש "רצפת אגן" ולמען האמת, שליש מן המטופלים שלי הם גברים.

לצערי, המודעות לנושא רצפת האגן אצל גברים עדיין לא מספיקה – ומעטים הרופאים שמכירים את הנושא ואת יעילות הטיפול הפיזיותרפי במצבים השונים הקשורים בבריאות רצפת האגן הגברית. אז ממה בעיקר סובלים גברים?

הבעיה שסובלת מהמודעות הנמוכה ביותר היא גם הכואבת ביותר – כאבים ברצפת האגן
הכאבים יכולים להופיע באזור איבר המין – הפין, הפרינאום (האזור שבין האשכים לפי הטבעת), הרקטום (חלחולת), פי הטבעת, סביב שלפוחית השתן, באזור המפשעה, הבטן התחתונה, הירכיים, הגב התחתון, או באזור עצם הזנב, בצד אחד של הגוף או בשני הצדדים במקביל לכאבים יתכנו גם הפרעות במערכת השתן, דוגמת אי-נוחות, כאב או צריבה במתן שתן, דחיפות במתן שתן, זרם שתן חלש, השתנות ליליות תכופות או הפרעות וקשיים בהתרוקנות מצואה עד עצירות קשה, כאבי גב, בקע מפשעתי (הרניה או "כילה") ועוד בתפקוד המיני יתכנו אי-נוחות במהלך או אחרי שפיכה ולעיתים גם הפרעות בזיקפה או בשמירה על זיקפה.

בדרך כלל גברים הסובלים מכאבים עברו כמעט כל בדיקה רפואית אפשרית ורלוונטית (שתן, דם, אולטראסאונד, ערמונית ועוד) וכולן נמצאו תקינות. הכאבים לעיתים יקבלו את הכותרת "פרוסטטיטיס כרונית" (=דלקת כרונית של הערמונית) ואף יטופלו לעיתים באנטיביוטיקה לשוא.

עוד על כאבים ברצפת האגן
האבחנות והמונחים השונים הקשורים עם רצפת האגן

גברים יכולים לסבול מכל הבעיות האחרות (בדומה לנשים) דוגמת דליפת שתן או קשיים במתן שתן, דליפות צואה או קשיי התרוקנות מצואה, עצירות, קשיים סביב תפקוד מיני (זיקפה או שפיכה).