כאבים

כאבים באיברי המין (הפרעות בתפקוד מיני) \ כאבים במפשעה \ כאבים ברצפת האגן

שרירי רצפת האגן קשורים קשר ישיר לתפקודנו המיני – הן לעוררות המינית והן בשעת אורגזמה. נשים או גברים הסובלים מליקוי או כאב בשרירים אלו יכולים לסבול מכאב, אי-נוחות, או תפקוד לקוי באגן, ברצפת האגן, בגב התחתון, ואף לסבול מהפרעות בתפקוד המיני. הסיפור האופייני לסובלים מכאבים הוא חויה של בדידות קשה בתוך הכאב המתמשך שלהם (שלרוב מתמשך שנים), לצד בירורים רפואיים מרובים שבסופם לא נמצאה "סיבה רפואית ממשית" לסימפטומים מהם הם סובלים.

איך מסייע הטיפול הפיזיותרפי בכאבים ברצפת האגן?

הטיפול הפיזיותרפי בא לטפל במרכיב השרירי וברקמות הרכות, על מנת לשחרר, להביא למצב נורמלי את המתח השרירי ואת המתח שברקמות הכאובות, וללמדם מחדש תפקוד מוטורי נכון. במסגרת הטיפול הפיזיותרפי ניתנות גם הנחיות לטיפול ולתרגול עצמי שבא להשלים את הטיפול בקליניקה, ולסייע בשמירה על התוצאות המושגות. השבת התפקוד הנורמלי לרקמות רצפת האגן יביא עימו הקלה בכאב עד העלמתו המוחלטת.

מה מרגישים כשיש כאב ברצפת האגן?

באופן כללי, לכאב צורות הופעה רבות ומגוונות – מתמשך או לסירוגין, להופיע בשעות היום או הלילה, בישיבה או בעמידה, בצד אחד בלבד או בשני הצדדים, פעמים רבות הוא מושפע ומתגבר במצבי מתח נפשי או לחץ, ואצל נשים – מושפע גם מהמצב ההורמונלי השונה בזמנים שונים של המחזור החודשי.

כאב ברצפת האגן בגברים

הכאב יכול להיות מורגש באזור איבר המין – הפין, הפרינאום (האזור שבין האשכים לפי הטבעת), הרקטום (חלחולת), פי הטבעת, סביב שלפוחית השתן, באזור המפשעה, הבטן התחתונה, הירכיים, הגב התחתון, או באזור עצם הזנב. במקביל לכאבים יתכנו גם הפרעות במערכת השתן, דוגמת אי-נוחות, כאב או צריבה במתן שתן, דחיפות במתן שתן, זרם שתן חלש, השתנות ליליות תכופות או הפרעות וקשיים בהתרוקנות מצואה עד עצירות קשה. בתפקוד המיני יתכנו אי-נוחות במהלך או אחרי שפיכה ולעיתים גם הפרעות בהגעה או בשמירה על זיקפה.

כאב ברצפת האגן בנשים

הכאב יכול להיות מורגש בפתח הנרתיק או בעומקו, באזור איבר המין, הרקטום (חלחולת), בעצם הזנב, בבטן התחתונה, בירכיים, בגב התחתון, סביב שלפוחית השתן, במפשעה או באזור הדגדגן. גם בנשים, כמו גם אצל גברים, יתכנו הפרעות במערכת השתן (כאב, אי-נוחות, או צריבה במתן שתן, דחיפות במתן שתן, קושי במתן שתן, זרם חלש או התרוקנות לא מלאה), הפרעות בהתרוקנות מצואה עד עצירות קשה, ובהיבט המיני – כאבים עד קושי מוחלט לקיים יחסי מין או כאבים לאחריהם.

מדוע נגרמים כאבים ברצפת האגן?

יש סיבות רבות אפשריות לכאב ולתפקוד לקוי של רצפת האגן, ביניהן: הפרעות או ליקוי בתפקוד השרירי ("שרירים תפוסים" או כאובים), הפרעות בתנועה הטבעית בין הרקמות הרכות ורקמות החיבור, פציעות הקשורות בטראומה לאזור – דוגמת לידה או פציעה ישירה, צלקות, גריות מוגברת של העצבים המעצבבים את רצפת האגן, ועוד. כל ההפרעות הנ"ל יכולות להביא לזרימת דם מופחתת לאזור שרירי רצפת האגן ולגרום לגריות של הרקמות וכן לנקודות כואבות בשריר (trigger points) אשר יכולות בעצמן להקרין כאב לאזורים שונים באגן או מחוצה לו.